Our product range includes a wide range of 250 kg kaju shelling machine, cashew nut color sorting machine, cashew kernel processing machine, cashew sizing machine and cashew nut grading machine.
₹ 470000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Accuracy | 99% |
| Power Consumption | 2.5 Kw |
| Camera | Tri-chromatic |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Nova Sorters |
₹ 525000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Cashew Nut Sorter |
| Maintenance | Minimal |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Nova Sorters |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are among the reputed organizations, highly engaged in providing an optimum quality range of Cashew Nut Color Sorting Machine.
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Nova Sorters |
| Body Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 400000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| No of Sizes | 8 size |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1 kW |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Nova Sorters |
| Motor Power | 2 HP |
| Body Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 420000 / Unit Get Latest Price
| Electricity Phase | Single Phase |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Nova Sorters |
| Accuracy | 99% |
Shekar (Partner)
Windle Designs LLP
Ground Floor, 90/G, Hyderabad Pollution Controls Limited, Phase 1, Ida Jeedimetla
Hyderabad - 500055, Telangana, India