Our range of products include nova kaju shelling machine and 100 kg nova kaju shelling machine.
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Production Capacity(kg/hr) | 300 |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Power Consumption | 1 kw |
| Surface Finish | SS and PC |
| Brand | NOVA |
| Sorting Accuracy | 97% |
| Warranty | 1 Year |
Special designed only for SHELL sorting.
design for easy cleaning and long life sorting accuracy. 4.5 FT loading height
Special chute designed for easy flow and easy cleaning
Super high resolution cameras and high speed scan rate software for highest accuracy output
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(Kg/hr) | 100 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Usage/Application | Nova |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Voltage | 220 V |
Special designed only for SHELL sorting.
design for easy cleaning and long life sorting accuracy. 4.5 FT loading height
Special chute designed for easy flow and easy cleaning
Super high resolution cameras and high speed scan rate software for highest accuracy output
Shekar (Partner)
Windle Designs LLP
Ground Floor, 90/G, Hyderabad Pollution Controls Limited, Phase 1, Ida Jeedimetla
Hyderabad - 500055, Telangana, India