Our product range includes a wide range of garlic color sorter machine, cumin seed sorting machine, 200 kg color sorting equipment, 1000 kg kaju color sorter, 300 kg kaju color sorter and 500 kg kaju color sorter machine.
₹ 710000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Accuracy | 99% |
| Brand | NOVA |
| Voltage | 220 Voltage |
| Weight | 180 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaning and long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy Sorting
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Type Of Machines | Seed Grader |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
₹ 500000 / unit Get Latest Price
| Throughput | 200kg |
| Output Capacity | 200kg |
| Channels | 18 |
| Sorting Medium | Mixed |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Accuracy | 98% |
| Voltage | 220 V |
| Reject Hoppers | 1 |
| Power Consumption | 1 kw |
| Camera | Tri chromatic |
| CCD Sensor | Yes |
| Phase | Single Phase |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
Minimum order quantity: 1 unit
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 1000 kg/hr |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Output Capacity | 1 Ton/hour |
| Channel Count | 126 chute |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 99% |
| Camera | Multichromatic |
| Maintenance | Minimal |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
₹ 625000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 300 kg/hr |
| Channel Count | 27 |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Capacity (Kg) | 300 Kg |
| Brand | Nova Plus |
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
₹ 760000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Usage/Application | For Kaju Sorting |
| Brand | Nova Plus |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
Shekar (Partner)
Windle Designs LLP
Ground Floor, 90/G, Hyderabad Pollution Controls Limited, Phase 1, Ida Jeedimetla
Hyderabad - 500055, Telangana, India