Our product range includes a wide range of 1 ton nova plus color sorting and grading, 100kg nova plus color sorting and grading, 250 kg nw cashew color sorting machine, nw cashew color sorting machine, 100 kg nova plus color sorting equipment and multi grain color sorter machine.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 1 Ton/hour |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 2.5 Kw |
| Camera | Tri chromatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Number of Grades | 11 |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 99% |
| Camera | Tri chromatic |
| Electricity Phase | Single Phase |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Air Pressure | 3 HP |
| Consumption | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Nova Plus |
Minimum order quantity: 1 Piece
Special designed only for NW sorting.
design for easy cleaning and long life sorting accuracy. 4.5 FT loading height
Special chute designed for easy flow and easy cleaning
Super high resolution cameras and high speed scan rate software for highest accuracy output
₹ 820000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | For Kaju Color Sorter |
| Air Pressure | 5 HP |
| Motor Power | 2 HP |
Special designed only for NW sorting.
design for easy cleaning and long life sorting accuracy. 4.5 FT loading height
Special chute designed for easy flow and easy cleaning
Super high resolution cameras and high speed scan rate software for highest accuracy output
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 1 Ton/hour |
| No. of Chutes | 1 Chute |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 99% |
| Power Consumption | 4.5 Kw |
| Camera | Tri chromatic |
| CCD Sensor | Yes |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
₹ 490000 / Piece Get Latest Price
| Throughput | 200kg |
| Output Capacity | 200kg |
| Channels | 18 |
| Grain Type | Mixed grain |
| No. of Chutes | 1 Chute |
| Accuracy | 95% |
| Reject Hoppers | 1 |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 500 |
| Type Of Machine | Sorting Machinery |
| Capacity(Kg) | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity Plastic material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaning and long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy Sorting
Shekar (Partner)
Windle Designs LLP
Ground Floor, 90/G, Hyderabad Pollution Controls Limited, Phase 1, Ida Jeedimetla
Hyderabad - 500055, Telangana, India