We are a leading Manufacturer of sorting machinery, cashew sorting machine, 500 kg color sorter and grader and optical sorting machine from Hyderabad, India.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 1 Ton/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | 98% |
| Power Consumption | 1kw |
| Camera | Tri chromatic |
| LCD Touch Screen Interface | Yes |
| Weight | 250kg |
| Warranty | 5 years on electronics |
| Channels Chutes | 126 channel 2 chutes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Unit Get Latest Price
| Throughput | 2000 kg/hr |
| Capacity | 2000 kg/hr |
| Channel Count | 252 chute |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Program preset | 20 |
| Maintenance | Easy and minimal |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 1kw |
| Usage | For Cashew Sorting |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Supply | Single Phase |
| Brand | Nova Plus |
SPECIAL APPLICATION CHUTE
Designed for high capacity cashew material flow and specially coated for smooth flow,easy cleaningand long life usage.
4.5FT HEIGHT MACHINE
Less height for lessser cashew breakage in processing and easy material loading.
SUPER HIGH RESOLUTION CAMERA
Built with super high resolution camera and high speed scan rate algorithms for highest accuracy grading.
Shekar (Partner)
Windle Designs LLP
Ground Floor, 90/G, Hyderabad Pollution Controls Limited, Phase 1, Ida Jeedimetla
Hyderabad - 500055, Telangana, India